Πρόγραμμα 19ου Πανελλήνιου Δασολογικού Συνεδρίου

Κατεβάστε το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ του 19ου Πανελλήνιου Δασολογικού Συνεδρίου σε εκτυπώσιμη μορφή (pdf)

19ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΑΣΟΛΟΓΙΚΟ
ΣΥΝΕΔΡΙΟ

 

«Η συμβολή των δασικών οικοσυστημάτων στην ορεινή οικονομία

και στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος»

 

29 Σεπτεμβρίου – 2 Οκτωβρίου 2019

ΛΙΤΟΧΩΡΟ ΠΙΕΡΙΑΣ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ  –  29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
2019

ΩΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΑΙΘΟΥΣΑ

17.00-18.30

ΕΓΓΡΑΦΗ  ΣΥΝΕΔΡΩΝ

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΦΟΡΕΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΘΝΙΚΟΥ
ΔΡΥΜΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

 

18.30-19.00

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΤΕΛΕΤΗ –
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

19.00-19.30

 

Γρηγοριάδης Ν.

 

ΔΑΣΗ ΚΑΙ ΔΑΣΟΠΟΝΙΑ: ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΙ
ΣΤΥΛΟΒΑΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ

19.30-20.00

Reif A.

MOUNTAIN FORESTS-ECOLOGICAL
FUNCTIONS 

AND BIODIVERSITY

20.00-20.30

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Θεοχάρης Ζάγκας Καθηγητής ΑΠΘ

Παύλος Ευθυμίου Ομότιμος Καθηγητής ΑΠΘ

Αντώνιος
Παπαγιανόπουλος

τ. Διευθυντής Ερευνών ΙΔΕ Θεσσαλονίκης

Albert Reif Prof. Dr Dr h.c.,University of Freiburg

20.30

ΔΕΞΙΩΣΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α: Αίθουσα Εκκλησίας Ι. Ν. Αγίου Νικολάου (Λιτόχωρο)

ΑΙΘΟΥΣΑ Β: Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου (Λιτόχωρο)

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

9.00-11.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΡΕΙΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΖΑΓΚΑΣ Θ.& ΜΕΛΙΑΔΗΣ Ι.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

9.00-9.15

EINE REISE DURCH DIE GESCHICTE VON
GÖTTERN, BÄUMEN UND MENSCHEN

Erb M. (Γερμανικά)

(Key Speaker)

A

9.15-9.30

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΟΣ
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τασιώνας Γ., Γιαννούλας Β., Σιαφάλη
Ε.,
Σισμανίδης Ι., Δρόσος Β.

 

Α

9.30-9.45

Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΑΡΧΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ
ΔΑΣΟΠΟΝΙΑΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΡΥΟΔΑΣΗ

Γρηγοριάδης Ν.,     

Σπύρογλου Γ.,     Χασιλίδης, Π.,
Παπαδόπουλος Ι., Κύρου Γ., Σέξτου Π., Γρηγοριάδης Σ., Σπανός Ι.

Α

9.45-10.00

ΕΡΕΥΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ-ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΦΥΣΗΣ ΓΙΑ
ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΝΗΣΟΥ     ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ

Γκανάτσας Π., 

Τσακαλδήμη Μ., Κουλουκούρας Η.

Α

10.00-10.15

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΣΗ ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΩΝ ΑΡΩΝΙΑΣ
(
ARONIAMELANOCARPAVARNERO ΚΑΙ VARVIKINGS)

Σαμαρά Θ., Μεταξά Ε., Ψωμά Π., Μπούτλα Α., Σπανός
Ι.

Α

 

10.15-10.30

ΛΙΒΑΔΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΒΟΣΚΟΪΚΑΝΟΤΗΤΑ
ΤΥΠΩΝ ΟΙΚΟΤΟΠΩΝ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΩΝ ΠΡΕΣΠΩΝ

Καζόγλου Ι., 

Τραϊανοπούλου Ι., Φωτιάδης Γ.,  Βραχνάκης Μ.,
Γιακουλάκη Μ.

Α

10.30-11.45

ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΛΛΑΓΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ
ΔΑΣΙΚΗΣ ΓΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΥΨΟΜΕΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
ΘΕΣΗΣ

Βούλγαρη Ό., Ντόγας Γ., Δούκας
Γ.

(Πόστερ)

Α

10.45-11.00

Συζήτηση

11.00-11.30

Διάλειμμα

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

9.00-11.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΥΔΡΟΛΟΓΙΑ-ΥΔΡΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΔΑΣΟΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ Ε. & ΣΤΑΘΗΣ Δ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

9.00-9.15

 

Β

9.15-9.30

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΝΕΩΝ ΟΔΙΚΩΝ ΑΞΟΝΩΝ ΣΕ ΕΠΙΚΛΙΝΗ ΕΔΑΦΗ ΠΑΡΑΚΤΙΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ:  Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΑΞΟΝΑ ΚΑΡΙΤΣΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Πουλτσάκη Ε., Τσίπης Κ.

Β

9.30-9.45

Η ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΠΕΙΑ
ΤΩΝ ΦΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΔΑΣΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΥΔΡΟΝΟΜΙΑΣ

Παυλίδης Θ., Γιαννούλας Β., Κάλφα
Κ.,

Παυλίδης Β., Στεργιάδου Α.

Β

9.45-10.00

ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΘΕΑΤΡΩΝ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ

Παυλίδης B., Βάρρας Γ., Στεργιάδου Α.

Β

10.00-10.15

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΦΡΑΓΜΑΤΩΝ:
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΦΡΑΓΜΑΤΑ

Αναστασιάδης Ά., 

Σαββίδης Σ., Καμπούρης Α., 

Σαχπάζης Κ. 

(Πόστερ)

Β

 

10.15-10.30

ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΩΝ 

ΣΤΙΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ Π.Ε. ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Στεφανίδης Σ., Στάθης, Δ., Ντάφης Σ.

(Πόστερ)

Β

10.30-10.45

ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΟΥ ΡΕΜΑΤΟΣ
ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΕΩΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΗΣ ΘΕΣΗΣ 

ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΘΙΑ ΒΛΑΣΤΗΣΗ

Καλαϊτζής Κ., 

Κρικόπουλος Κ.,

Ιακωβόγλου, Β., Ζαΐμης Γ.

(Πόστερ)

Β

10.45-11.00

Συζήτηση

11.00-11.30

Διάλειμμα

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

11.30-13.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

¨ΔΑΣΟΚΟΜΙΑ-ΑΣΤΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΤΣΙΤΣΩΝΗ Θ. & ΣΑΜΑΡΑ Θ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

11.30-11.45

ΔΑΣΟΚΟΜΙΚΟΣ  ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΚΑΣΤΑΝΙΑΣ ΣΤΟ ΟΡΟΣ «ΠΑΪΚΟ»

Ουρούζη Α., Ζάγκας Θ.

A

11.45-12.00

ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΑΣΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ. 

Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σιώπη Μ., 

Παπαδοπούλου Δ., Τσιτσώνη Θ.

 

Α

12.00-12.15

Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΑΝΑΔΑΣΩΣΕΩΝ ΣΤΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟ ΟΡΟΣ. ΧΡΗΣΗ ΚΩΝΟΦΟΡΩΝ, ΠΛΑΤΥΦΥΛΛΩΝ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΜΕΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ;

Χριστακόπουλος Π., Τσουκλείδης Γ.

Α

12.15-12.30

Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΕΝ ΟΨΕΙ ΤΩΝ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ

Προύτσος Ν., Κορακάκη Ε., Τσαγκάρη Κ.,
Σολωμού Α., Αβραμίδου Ε., Καρέτσος Γ., Καούκης Κ., Γεωργιάδης Χ., Κοντογιάννη Αι.,
Βλαχάκη Δ., Γούναρης Ν.

Α

12.30-12.45

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ  ΠΑΡΚΟΥ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑΣ: 

Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΜΝΗΜΕΙΟΥ «ΓΕΝΙ ΧΑΜΑΜ» ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Καλογήρου Σ., 

Τσακαλδήμη Μ., 

Γκανάτσας Π.

Α

12.45-13.00

ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ
ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΣΕ ΑΝΑΔΑΣΩΣΕΙΣ ΔΡΥΟΣ

Μελά Φ., Γκανάτσας Π.

Α

13.00-13.15

ΣΥΝΤΑΞΗ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΔΕΝΤΡΩΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΗΠΟ ΔΡΑΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

Βουγιουκλή Μ., Τσιτσώνη Θ. 

(Πόστερ)

Α

13.15-13.30

Συζήτηση

13:30-16.00

Διάλειμμα

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

11.30-13.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ Θ. &ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ
Π.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

11.30-11.45

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΥΦΥΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΑΣΟΠΟΝΙΑ

Κολιούσκα Χ.

Β

11.45-12.00

Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ GPS ΧΕΙΡΟΣ ΣΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΣΕ
ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

Σιάφαλη Ε., Δρόσος Β., Τουκίλογλου Π.,
Δούκας Γ., Καραγιάννης Ε.

Β

12.00-12.15

ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΡΙΤΗΡΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΒΟΣΚΗΣΙΜΩΝ ΓΑΙΩΝ

Ιωάννου Κ., Καρμίρης Η., Παπαχρήστου Θ.,
Πλατής Π.

Β

12.15-12.30

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΣΤΗ ΔΑΣΙΚΗ ΠΡΑΞΗ, ΠΡΟΣΗΜΑΝΣΗ ΜΕ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΞΥΠΝΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

Μάρας Γ., Ανδρεοπούλου Ζ.

Β

12.30-12.45

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΙΟΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΑ ΜΗ ΞΥΛΩΔΗ ΔΑΣΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

 

Καλφαγιάννη Α., Ανδρεοπούλου Ζ.

(Πόστερ)

Β

12.45-13.00

ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΤΟΥ ΣΕΙΧ-ΣΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ

Παπαοικονόμου Μ., Βούλγαρη Ο., Ντόγας Γ. 

(Πόστερ)

Β

13.00-13.30

Συζήτηση

13:30-16.00

Διάλειμμα

ΑΠΟΓ/ΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

16.00-18.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΑΣΩΝ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ Γ. &

ΑΒΤΖΗΣ Δ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

16.00-16.15

 

ΤΟ ΑΝΤΙΠΥΡ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

 

Ξανθόπουλος Γ., 

Αθανασίου Μ., Καζάκης Γ.,

Ghosn D., Καούκης Κ.

A

16.15-16.30

ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΚΟΜΗΣ ΣΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΑ ΠΕΥΚΟΔΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ: ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΤΟΥ CFIS ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥΣ

Αθανασίου Μ.

 

Α

16.30-16.45

ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ: 

ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΩΝ

Τοκατλίδου Α., 

Τσαμασλίδης Η.

Α

16.45-17.00

Ο ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΔΑΣΙΚΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ LFDI ΤΗΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Γκουβάς Μ., Ηλιόπουλος Ν.,
Παπαδόπουλος Α., 

Ντάσιου Ζ.

(Πόστερ)

Α

17.00-17.15

ΕΙΣΒΛΗΤΙΚΑ ΕΝΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ – ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

ΑβτζήςΔ., Coyle D., Christopoulos
V., 

Roques A.

Α

17.15-17:30

Η ΜΕΛΕΤΗ ΕΙΔΩΝ ΦΛΟΙΟΦΑΓΩΝ ΕΝΤΟΜΩΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΕΡΟΜΟΝΙΚΩΝ ΠΑΓΙΔΩΝ : ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΕΙΔΩΝ, ΠΛΗΘΥΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΟΧΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ

Φραγκάκης Δ., 

Καραΐνδρου Σ., Αβτζής Δ.

(Πόστερ)

Α

17.30-18.00

Συζήτηση

18.00-18.30

Διάλειμμα

ΑΠΟΓ/ΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

16.00-18.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΔΑΣΙΚΗ ΓΕΝΕΤΙΚΗ-ΕΔΑΦΟΛΟΓΙΑ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΣΚΑΛΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ Α.& ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ Α.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

16.00-16.15

ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΥΔΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗΣ ΣΤΗ IN VITRO ΦΥΤΡΩΣΗ, ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΣΠΕΡΜΑΤΩΝ ΤΟΥ
ΕΥΡΩΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΔΙΕΙΔΙΚΟΥ ΥΒΡΙΔΙΟΥ ΛΕΥΚΗΣ (POPULUS DELTOIDES X POPULUS NIGRA)

Μπίντση-Φραντζή Ε., Μπάρμπας Ε.,
Παπαϊωάννου Α., 

Γουγουτσά Χ.

Β

16.15-16.30

ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ IN VITRO ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΛΩΝΟΥ »ΕΛ-Χ/3» (POPULUS DELTOIDES X POPULUS NIGRA VAR ITALICA)

Καρυπίδου Σ., Μπάρμπας Ε.,
Παπαϊωάννου Α., 

Γουγουτσά Χ.

Β

16.30-16.45

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΜΙΚΡΟΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΔΑΣΙΚΟΥ ΕΙΔΟΥΣ PYRUS SPINOSA FORSKK.

Αλεξανδρή Σ., Τσουλφά Π., Τσακτσίρα Μ.,
Σκαλτσογιάννης Α.

Β

16.45-17.00

ΡΟΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΑΖΩΤΟΥ ΣΤΗ ΦΥΛΛΟΠΤΩΣΗ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΣΕ ΔΑΣΗ ΑΕΙΦΥΛΛΩΝ ΠΛΑΤΥΦΥΛΛΩΝ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΣ

Μιχόπουλος Π., Μπουρλέτσικας Α.,

Καούκης Κ.

Β

17.00-17.15

Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΦΥΤΑΡΙΩΝ ΤΡΑΧΕΙΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΩΝ ΣΕ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ

Ταμπάκης Α., 

Παπαϊωάννου E., Χατζηστάθης Θ.

Β

17.15-17:30

ΑΕΙΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΣΤΗ ΖΩΝΗ ΤΩΝ ΑΕΙΦΥΛΛΩΝ ΠΛΑΤΥΦΥΛΛΩΝ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Ιωακειμίδου Α., Παπαϊωάννου Ε., 

Ματζίρης Ε.

Β

17.30-18.00

Συζήτηση

18.00-18.30

Διάλειμμα

ΑΠΟΓ/ΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

18.30-20.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΛΙΒΑΔΟΠΟΝΙΑ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΠΛΑΤΗΣ Π. &

ΜΑΝΤΖΑΝΑΣ Κ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

18.30-18.45

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΒΟΣΚΗΣΗΣ ΤΗΣ Π.Ε. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Πλατής Π., Παπαχρήστου Θ.,
Παπαναστάσης, Β.,

Αϊναλής Α., Μελιάδης Ι.,

 Μαντζανάς Κ.

A

18.45-19.00

ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΒΟΣΚΗΣΙΜΩΝ ΓΑΙΩΝ ΣΤΙΣ ΕΚΤΡΟΦΕΣ ΘΗΛΑΖΟΥΣΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Γουρδουβέλης Δ., Γιακουλάκη Μ.,
Ντότας Β.,

Χρηστάκη – Σαρικάκη Ε.

 

Α

19.00-19.15

ΜΗΝΙΑΙΑ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΒΟΣΚΗΣΙΜΗΣ ΥΛΗΣ ΥΓΡΩΝ ΠΟΟΛΙΒΑΔΩΝ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΚΕΡΚΙΝΗ ΤΗΣ Π.Ε.
ΣΕΡΡΩΝ

Γιακουλάκη Μ., 

Τσιομπάνη Ε., Ζαγοράκης Κ.,

Γουρδουβέλης Δ., 

Βαρούδης Λ.

Α

19.15-19.25

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΒΟΣΚΗΣΙΜΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΣΤΗΝ Π.Ε. ΞΑΝΘΗΣ – ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΒΟΣΚΗΣΗΣ

Αϊναλή Αι., Πλατής Δ.

(Πόστερ)

Α

19.25-20.00

Συζήτηση

ΑΠΟΓ/ΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

18.30-20.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΔΕΝΔΡΟΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ-ΒΟΤΑΝΙΚΗ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΣΠΑΝΟΣ Ι.& ΤΣΙΡΟΥΚΗΣ
Α.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

18.30-18.45

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΙΩΝΟΒΙΩΝ ΔΕΝΔΡΩΝ ΔΡΥΟΣ
ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΩΝ ΤΡΥΠΑΝΙΔΙΩΝ 
ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Σπανός Ι., Τζατζάνης Ι., Τσιατούρα Μ.,
Τζατζάνη Ε.

Β

18.45-19.00

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝΔΡΟΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΑΙΩΝΟΒΙΩΝ (ΜΝΗΜΕΙΑΚΩΝ) ΠΛΑΤΑΝΩΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Καγιαλή Χ., 

Κουτσιανίτης Δ.,  Κεχαγιά Θ., 

Παπαϊωάννου Ε., Γρηγοριάδης Σ.,
Ματζίρης Ε., Σπανός Ι., Τσιτσώνη Θ., 

Μπαρμπούτης  Ι.

Β

19.00-19.15

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΑΧΟΥΣ ΔΕΚΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΗΣΙΩΝ ΔΑΚΤΥΛΙΩΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΙΑΙΟ ΥΨΟΣ ΔΑΣΟΣΥΣΤΑΔΩΝ ΤΡΑΧΕΙΑΣ ΠΕΥΚΗΣ, ΜΑΥΡΗΣ ΠΕΥΚΗΣ ΚΑΙ ΟΞΙΑΣ

Απατσίδης Λ.

Β

19.15-19.25

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΙΑΣ ΒΑΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ ΕΙΔΩΝ ΧΛΩΡΙΔΑΣ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ

Ξανθάκης Μ., Βουτσινά Χ., Μινέτος Π.,Μαρούλης Χ.

(Πόστερ)

Β

19.25-20.00

Συζήτηση

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

9.00-11.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΔΑΣΙΚΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΤΣΑΓΚΑΡΗ Κ. & ΓΚΑΝΑΤΣΑΣ Π.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

9.00-9.15

ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΡΤΙΒΛΑΣΤΩΝ ΙΠΠΟΚΑΣΤΑΝΙΑΣ (AESCULUS HIPPOCASTANUM L.), ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥΣ, ΣΤΟΝ ΚΙΣΣΑΒΟ

Τσιρούκης Α., Γεωργίου Κ., Αρέτος Β., 

Αγγελακόπουλος Ι., Θάνος Κ.

A

9.15-9.30

ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΦΥΤΑΡΙΩΝ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ ΝΕΡΟΥ

Ιακωβόγλου Β.

 

Α

9.30-9.45

ΜΟΡΦΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΤΙΣΜΑΤΟΣ ΔΥΟ ΔΑΣΟΠΟΝΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ (BUXUS SEMPERVIRENS ΚΑΙ QUERCUS PUBESCENS)

Συροπλή Α., Ιακωβόγλου Β.

Α

9.45-10.00

Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ
ΔΙΑΠΝΟΗΣ 
ΤΩΝ ΔΑΣΙΚΩΝ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

Κορακάκη Ε., Φωτέλλη Μ., Ραδόγλου Κ.

Α

10.00-10.15

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΡΚΟΥ, ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

Παπαδόπουλος Α., 

Ζάγκας Θ.

Α

 

10.15-10.30

Η ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΟΜΕΝΗΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ ΥΔΡΟΧΑΡΩΝ ΦΥΤΩΝ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΑΓΡΑ (GR1240004)

Θεοδοσίου Γ., Ευθυμίου Γ.,
Γρηγοριάδης Ν. 

(Πόστερ)

Α

10.30-11.00

Συζήτηση

11.00-11.30

Διάλειμμα

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

9.00-11.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΡΑΓΚΟΥ Π. &

ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ Σ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

9.00-9.15

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΑΣΙΚΗΣ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ (Ο.Δ.Π.Ε.Ε.) ΤΟΥ
ΔΑΣΑΡΧΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Μελά Φ., Γρίβα Α., Κατσούδας Κ.,
Χατζηφιλιππίδου Κ.

Β

9.15-9.30

ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΥΔΑΤΙΚΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΤΟΥ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥ ΜΟΥΤΣΙΑΡΙΤΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Γούλα Μ.

Β

9.30-9.45

Η ΟΡΧΙΔΕΑ OPHRYS MAMMOSA ΣΤΟ ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Τσιούρη Α., Ράγκου Π., Ζάγκας Θ.

Β

9.45-10.00

Η ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΠΘ

Γκανάτσιος Χ., Μπεκίρη Σ., Οικονόμου Α.,

Πεταλούδη Λ-Μ.

Β

10.00-10.15

ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟΨΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΔΑΣΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΤΑΞΙΑΡΧΗ

Ρούντος Γ., Τρίγκας Μ., Παπαδόπουλος Ι.

Β

 

10.15-10.30

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΩΣ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΑΣΟΚΟΜΙΑΣ. 

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ

Θεοδωρίδου Σ., Ζάγκας Θ.

Β 

10.30-11.00

Συζήτηση

11.00-11.30

Διάλειμμα

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

11.30-13.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ-ΔΑΣΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΥ Ζ. & ΤΣΙΑΡΑΣ Σ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

11.30-11.45

PROTECTED AREAS IN EUROPE: CURRENT
SITUATION IN LITHUANIA AND ROMANIA

Araminienė V., Anghelius
C.I. 
(Key Speaker)

A

11.45-12.00

FORESTS IN LITHUANIA: 

CURRENT SITUATION AND FUTURE PERSPECTIVES

Araminienė V.,
Varnagirytė-Kabašinskienė I.

(Key Speaker)

(Πόστερ)

A

12.00-12.15

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΑΣΙΚΟΥ ΤΟΠΙΟΥ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ, ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΗΣ ΔΑΣΙΚΗΣ
ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ

Παπαδόπουλος Ι., Καμπούρης Α., Ζάγκας Θ.

 

Α

12.15-12.30

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΣΤΟΝ ΔΑΣΙΚΟ ΤΟΜΕΑ: ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑΣ

Τσιάρας Στ.

Α

12.30-12.45

ΔΡΑΣΕΙΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ- 

ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΕΡΓΟ

Κουλελής Π., Αβραμίδου Ε., Ιωαννίδης Κ.,
Κορακάκη Ε., Πάγκας Ν., Πετράκης Π., Σολωμού Α., Δασκαλάκου Β.

(Πόστερ)

Α

12.45-13.00

Συζήτηση

13.00-16.00

Διάλειμμα

ΠΡΩΪΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

11.30-13.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΓΙΑΚΟΥΛΑΚΗ Μ.& ΚΑΖΟΓΛΟΥ Ι.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

11.30-12.00

 

Β

12.00-12.15

ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΠΤΕΡΑ ΟΡΟΣΕΙΡΑΣ ΡΟΔΟΠΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΛΑΔΑΣ ΝΕΣΤΟΥ ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟ RHINOLOPHUS BLASII

Παναγιωτοπούλου M., Αλεβιζάτος Χ., 

Τσακτσίρα Μ., Σκαλτσογιάννης Α.

Β

12.15-12.30

ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΝΕΡΟΒΟΥΒΑΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΟΣΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ
ΔΙΚΤΥΩΝ

Τσιομπάνη Ε., 

Γιακουλάκη Μ., 

Χασάναγας Ν., 

Αντωνίου Ι.

Β

12.30-12.45

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗΣ ΣΥΝΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗ ΦΙΛΙΚΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ

Κοκκινάκης Α., 

Σωφρονίδης Κ., Ανδρεοπούλου Ζ.

Β

12.45-13.00

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ
ΛΙΜΝΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ) ΑΠΟΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΚΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ

Αλεξίου Ε., Κοκκινάκης, Α.,
Ανδρεοπούλου Ζ. 

(Πόστερ)

B

13.00-13.30

Συζήτηση

13.30-16.00

Διάλειμμα

ΑΠΟΓ/ΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

16.00-17.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΔΑΣΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΤΡΙΓΚΑΣ Μ. & ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΠΟΛΟΣ
Κ.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

16.00-16.15

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΔΑΣΙΚΑ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Παππάς Ι., Παπασπυρόπουλος Κ.

A

16.15-16.30

ΔΑΣΩΜΕΝΟΙ ΑΓΡΟΙ-ΕΚΧΕΡΣΩΘΕΙΣΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ:
ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Καραδόντα Α., Βλάχου Μ., Κομίλη
Δ.

 

Α

16.30-16.45

ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΩΝ ΔΑΣΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΣΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ. 

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ, ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ, ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Αναστόπουλος Χ., 

Τρίγκας Μ., 

Παπαδόπουλος Ι.

Α

16.45-17.00

ΚΥΚΛΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΖΩΗΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΩΝ

Τρίγκας Μ., Μπύρου Κ.

Α

17.00-17.30

Συζήτηση

17.30-18.00

Διάλειμμα

ΑΠΟΓ/ΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

16.00-17.30

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ
ΞΥΛΟΥ-ΥΛΟΧΡΗΣΤΙΚΗ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Ι. &ΤΣΙΩΡΑΣ
Π.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

16.00-16.15

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΥΠΟΛΕΙMΜΑΤΩΝ ΩΣ ΠΡΩΤΕΣ ΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΑΡΤΟΠΟΛΤΟΥ

Τσαλάγκας Δ., Börcsök Z., Pásztory
Z.

Β

16.15-16.30

ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΗΜΙ-ΧΗΜΙΚΟΥ ΧΑΡΤΟΠΟΛΤΟΥ ΑΠΟ ΑΝΩΡΙΜΟ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟ ΞΥΛΟ ΑΚΑΚΙΑΣ (BLACK LOCUST)

Varga B., Horvath M., Pásztory Z.,
Csóka L., Τσαλάγκας Δ.

Β

16.30-16.45

ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΞΥΛΟΥ ΜΑΥΡΗΣ ΠΕΥΚΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΚΟΡΜΟΤΕΜΑΧΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Τσιώρας Π., Λιάμας Δ.

Β

16.45-17.00

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΞΥΛΕΙΑΣ 995/2010 ΤΗΣ Ε.Ε. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ  

Παπαδόπουλος Ι.,  

Ζιαζιά. Α., Τρίγκας
Μ.

Β

17.00-17.30

Συζήτηση

17.30-18.00

Διάλειμμα

ΑΠΟΓ/ΝΗΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

18.00-20.00

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

«ΕΙΔΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ – ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ»

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ

ΒΑΚΑΛΗΣ Δ. & ΧΡΙΣΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Π.

ΑΙΘΟΥΣΑ

ΏΡΑ

ΤΙΤΛΟΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ

18.00-18.10

ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΦΥΩΝ ΕΔΩΔΙΜΩΝ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΕΝ-ΥΠΑΑΤ 2019

Τσιακίρης Ρ.

Α

18.10-18.20

Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Σταθοπούλου Α-Μ.,

Ταρασίδης Ν.

(Πόστερ)

Α

18.20-18.40

ΔΑΣΟΠΥΡΟΣΒΕΣΗ: ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Χατζόπουλος, Γ.

Α

18.40-19.00

Συζήτηση

18.00-20.00

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ*

ΠΡΟΒΟΛΗ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

«Το πλατανόδασος του Kηρέα» 

του Γιάννη Φαφούτη

Β

18.30-20.00

Γενική Συνέλευση Ε.Δ.Ε

21.00

ΔΕΞΙΩΣΗ

Ξενοδοχείο «Ποσειδών Παλλάς»

08.00-17.00

ΤΕΤΑΡΤΗ 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Εκδρομή στον Όλυμπο

*Όλες οι αναρτημένες εργασίες (Πόστερ) θα παρουσιασθούν και προφορικά στις ανάλογες συνεδρίες, σύμφωνα με το πρόγραμμα (χρόνος παρουσίασης έως 10 λεπτά).

<- Επιστροφή

 

Μοιραστείτε το!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Αρέσει σε %d bloggers: